Важността на светата Броеница
Според църковната традиция месец октомври е посветен на Броеницата. Историята на тази Богородична молитва показва, че Църквата в трудни моменти е прибягвала до тази набожна практика, която притежава особена сила, за да получи помощ от Бога чрез застъпничеството на Дева Мария…. Това е молитва, която подхранва нашата духовност и ни помага да израстваме като християни, защото чрез Дева Мария ни води към най-дълбокото познание на тайните Христови…
Явявайки се в Лурд и във Фатима, Дева Мария е държала в ръка Броеницата, и е препоръчвала тя да бъде рецитирана.
Папа Йоан Павел II пише: „Броеницата ме е придружавала в моментите на радост и на изпитание. На нея съм поверявал толкова много грижи, в нея винаги съм намирал подкрепа“ Той казва, че да се рецитира Броеницата е „да се молим с Мария и в школата на Мария“.
Днес е на мода да се изучават йогийски техники за релакс, като се повтаря постоянно една и съща „мантра“, която помага за концентрацията над себе си и за намирането на своята собствена енергия. Толкова хора са забравили, че тези „тайни“ са ги имали вече „в джоба“. Достатъчно е да вземем в ръка Броеницата. Те търсят някъде далече онова, което могат да намерят много наблизо. Търсят в модерни учители онова, в което бащите и дедите им са били вече много опитни: Броеницата. Затова нека да преоткрием красотата и богатството, които се крият в тази Богородична набожност.
(Из проповедта на кардинал Джовани Батиста, 3 октомври 2010 г., преведена и публикувана от отец Страхил Каваленов: http://catholicvt.net/?p=17114)
Кратки мисли за Броеницата
„Броеницата е най-красивата и най-богатата на блага от всички молитви; тя е молитвата, която докосва сърцето на Божията Майка…и ако желаете мирът да се възцари в домовете ви – молете се със Светата Броеница” – Св. Папа Пий X
„Сред всички набожности, които се препоръчват от Светата Църква, нито едно не е било облагодетелствано с толкова много чудеса, както набожността на светата Броеница” – Бл. Папа Пий IX
„Винаги казвай Светата броеница. Блажена е монотонността на повтарящото се „Радвай се”, което пречиства монотонността на греховете ни!”