Енцикликата Humanae vitae
Папа Павел VI
Енцикликата Humanae vitae (в превод: за човешкия живот) съдържа учението на Католическата Църква за човешката сексуалност, съпружеската любов и регулирането на раждаемостта. Това учение запазва и днес своята актуалност и служи като ориентир за християните, които вярват, че Църквата е най-важния стожер на истината в днешния променлив свят.
До почитаемите патриарси, архиепископи и епископи и дo местното духовенство в мир и единение със Светия престол, до свещениците, вярващите и всички хора с добра воля.
Преподобни братя и обични синове,
- Най-сериозното задължение – предаването на човешкия живот, с което семейните хора са свободни и отговорни сътрудници на Бога Творец, винаги е било извор на голяма радост за тях, въпреки че понякога е придружавано и с немалко трудности и страдания.
Във всички времена изпълнението на това задължение е поставяло големи проблеми пред съвестта на семейните хора, но поради сегашното развитие на обществото промените, които настъпиха, повдигнаха нови въпроси, които Църквата не би могла да пренебрегне, имайки пред себе си материя, която така отблизо засяга живота и щастието на човеците.
НОВИЯТ АСПЕКТ НА ПРОБЛЕМА И КОМПЕТЕНЦИЯТА НА ПОУЧАВАЩАТА ВЛАСТ
- Промените, които настъпиха, са всъщност забележителни и от различно естество. На първо място, налице е бързо демографско развитие. У мнозина се проявява известен страх, че населението в света нараства по-бързо отколкото наличните ресурси, което увеличава нищетата на много семейства и развиващи се страни, така че изкушението на властите да противодействат на тази опасност с драстични мерки е голямо. Нещо повече, работните и жилищните условия, така както и увеличаващите се неотложни нужди и в икономическата, и в образователната сфера днес често правят необходимото образование трудно за все по-голям брой деца. Наблюдава се и промяна както в начина на възприемане личността на жената и нейното място в обществото, така и в оценката, която се дава на съпружеската любов в брака, а също и в определянето смисъла на съпружеския акт във връзка с тази любов.
И накрая най-важното, трябва да се има предвид, че човекът постигна изумителен прогрес в овладяването и рационалното организиране на природните сили, така че започна да бъде склонен да разпростира това надмощие и върху своето собствено цялостно същество – върху тялото, психическия живот, социалния живот и дори върху законите, които регулират предаването на живота.
- Това ново състояние на нещата повдига нови въпроси. Като се имат предвид днешните условия на живот и значението на брачните отношения, и по-специално на хармонията между съпрузите и тяхната взаимна вярност, не би ли било желателно преразглеждането на съвременните етични норми, особено след като е очевидно, че те не могат да бъдат спазвани без жертви, понякога дори и героични?
И още, разпростирайки в тази област приложението на така наречения “закон за целостта”, не може ли да се допусне, че намерението за по-малка, но по-рационална плодовитост може да превърне стерилизацията в законен и мъдър контрол на раждаемостта? Не може ли да се приеме, че целта на прокреацията (1) принадлежи на целостността на брачния живот, а не на неговите отделни актове? Поставя се също и въпросът – в светлината на повишеното чувство за отговорност на модерния човек, не е ли дошъл моментът, когато човекът ще повери регулирането на раждаемостта повече на своя разум и на своята воля, отколкото на биологичния ритъм на своето тяло.
- Такива въпроси изискват от Поучаващата власт на Църквата един нов и по-задълбочен размисъл върху принципите на моралното учение за брака: учение, основано върху природния закон и осветлено и обогатено от Божието откровение.
Нито един вярващ не би могъл да отрече, че Поучаващата власт на Църквата е компетентна да интерпретира и естествения морален закон.
Фактически не подлежи на обсъждане, както и нашият предшественик многократно заявяваше (2), че когато Исус Христос даде на Петър и на апостолите Своята божествена власт и ги изпрати да научат всички народи на Неговите Заповеди (3), ги определи за пазители и несъмнени тълкуватели на цялостния морален закон, не само на закона в Евангелията, а и на естествения Закон, който е също проява на Божията воля и чието вярно изпълнение е еднакво необходимо за спасението (4).
Съобразно тази своя мисия Църквата винаги, а в последно време и много по-всеобхватно, е давала едно последователно учение, отнасящо се както до естеството на брака, така и до правилната употреба на брачните права и задължения на съпруга и съпругата (5).
- Съзнанието за тази мисия ни подбуди да утвърдим и разширим проучвателната комисия, която бе основана през март 1963 г. от нашия предшественик папа Йоан XXIII, вечна му памет. Тази комисия, която освен няколкото експерти от различни, отнасящи се към предмета, дисциплини, включваше също и брачни двойки, имаше за цел да обобщи мненията по новите въпроси, засягащи съпружеския живот, и в частност регулирането на раждаемостта, и да предостави необходимата информация, за да може Поучаващата власт да даде подходящ отговор на очакванията не само на вярващите, но също и на общественото мнение в света (6).
Работата на експертите, така както и последвалите мнения и съвети, спонтанно и бързо изпратени от голям брой наши братя в епископата, ни позволиха да разгледаме много по-точно всички страни на този комплексен проблем. От все сърце изразяваме нашата голяма благодарност към всеки един от тях.
- Заключенията, до които комисията достигна, не биха могли да бъдат разглеждани от нас като сигурни и окончателни, нито да ни освободят от едно лично проучване на този сериозен въпрос; така е, защото в самата комисия не е било постигнато пълно съгласие на мненията по отношение на моралните норми, които да бъдат предложени; и най-вече защото се очертаха определени критерии за разрешаване, които се отклоняват от моралното учение за брака, давано с постоянна твърдост от Поучаващата власт на Църквата.
Ето защо, след като внимателно разгледахме дадените документи, след добро обмисляне и продължителни молитви сега ние възнамеряваме, по силата на мандата, поверен ни от Христос, да дадем нашия отговор на тези сериозни въпроси.
- ДОКТРИННИ ПРИНЦИПИ
Цялостна представа за човека
- Проблемът за раждането, така както u всеки друг проблем, засягащ човешкия живот, се разглежда отвъд отделните перспективи – независимо дали от биологическо или психологическо, демографско или социологическо естество – в светлината на една цялостна представа за човека и неговото призвание, не само неговото естествено и земно, но също и неговото свръхестествено и вечно призвание. И понеже в опита си да оправдаят изкуствените методи за контрол на раждаемостта, мнозина се аргументират с изискванията, както на съпружеската любов, така и на “отговорното родителство”, добре е да се формулират съвсем точно истинските понятия за тези две възвишени реалности в брачния живот, позовавайки се главно на това, което неотдавна бе изложено в тази връзка по най-авторитетен начин от Втория ватикански събор в неговата пасторална конституция Gaudium et spes.
Съпружеската любов
- Съпружеската любов проявява по най-висш начин истинската си природа и благородство, когато се свързва със своето върховно начало, Бог, Който е Любов (7), Отец, “от Когото се именува всеки род на небесата и земята” (8).
Следователно бракът не е резултат на случайността или продукт на еволюцията на несъзнателни природни сили; той е мъдра институция на Твореца, за да се осъществи в човечеството Неговият план на любовта. Чрез взаимното личностно себедаряване, истинско и изключително, съпругът и съпругата са насочени към единение на своите личности, за да постигнат взаимно съвършенство и така да сътрудничат на Бога в раждането и възпитанието на нов живот.
Нещо повече, за кръстените бракът придава достойнството на свещения знак на благодатта, тъй като представя единството между Христос и Църквата.
Характеристиките на съпружеската любов
- В тази светлина съвсем ясно проличават характерните черти и изисквания на съпружеската любов и е от изключително значение точната представа за тях.
Тази любов е преди всичко напълно човешка, което означава едновременно и на сетивата, и на духа. Тогава тя не е просто увлечение на инстинкта и чувството, но също, и то главно, акт на свободната воля, която иска любовта да бъде трайна и да укрепва в радостите и скърбите на ежедневния живот, и по този начин съпругът и съпругата стават едно само сърце и една само душа и заедно постигат тяхното човешко съвършенство.
Тази любов е цялостна, т.е. тя е много специална форма на личностно приятелство, в което съпрузите щедро споделят всичко без неоправдани задръжки или егоистично пресмятане. Който истински обича своя брачен партньор, не го обича само заради това, което получава, но и заради самия него и се радва, че може да го обогати с дара на самия себе си.
Освен това тази любов е вярна и изключителна до смърт, фактически именно това изразяват младоженецът и младоженката в деня, когато свободно и с пълно съзнание приемат задължението на брачния съюз. Верността, която понякога може да бъде трудна, но винаги възможна, е винаги благородна и похвална и това никой не може да отрече. Примерът на толкова много съпрузи през вековете показва не само, че верността съответства на естеството на брака, но също и че от нея, като от извор, блика дълбоко и продължително щастие. И накрая, тази любов е плодотворна, защото не се изчерпва в единението на съпрузите, но е предназначена да продължи, създавайки нов живот. “Бракът и съпружеската любов, поради своята природа, са отредени за създаване и възпитаване на потомство. Всъщност децата са най-ценният дар на брака и най-много от всичко допринасят за благото на родителите” (9).
Oтговорното родителство
- Съпружеската любов изисква от съпруга и съпругата да познават добре своята мисия на отговорно родителство, на което днес с право много се набляга и което трябва също да бъде правилно разбрано. Следователно то трябва да се разгледа от различни законови аспекти, свързани помежду си.
По отношение на биологичните процеси отговорното родителство означава познание и уважение на техните функции; човешкият интелект откри в способността за даване на живот биологични закони, които са част от човешката личност (10).
По отношение на склонностите на инстинкта и страстите отговорното родителство означава необходимото овладяване, което разумът и волята трябва да упражняват върху тях.
Във връзка с физическите, икономическите, психологическите и социалните условия отговорното родителство се упражнява или чрез обмисленото и щедро решение да се създаде многочленно семейство, или чрез решението, направено поради сериозни причини и с уважение към моралния закон, да се избягва за определено време или дори за неопределен период ново раждане.
Отговорното родителство означава също, и то над всичко, по-задълбочено отношение към обективния, основан от Господа морален ред, на който правилната съвест е истинският тълкувател. Следователно отговорното упражняване на родителството означава съпругът и съпругата да съзнават напълно своите собствени задължения към Бога, към себе си, към семейството и към обществото чрез едно правилно йерархично подреждане на ценностите.
Затова по отношение на задачата за продължаване на живота те не са свободни да постъпват напълно по своя воля, сякаш могат да определят по съвсем самостоятелен начин моралните пътища, които трябва да следват, но трябва да съобразят своите действия с Божието намерение за творене, изразено в самото естество на брака и в самия акт и изявявано в постоянното учение на Църквата (11).
Уважение към естеството и целта на брачния акт
- Актовете, чрез които съпрузите са единени в непорочна интимност и чрез които се предава човешкият живот, са, както ги назовава Съборът, “за уважение и достойни” (12) и не престават да бъдат законни, ако по причини, независими от волята на съпруга и съпругата, са предвидени неплодни, тъй като те винаги са насочени към изразяването и укрепването на тяхното единство. Всъщност както опитът показва, не всеки акт е следван от нов живот. Бог мъдро е създал законни природни цикли на плодовитостта, които сами по себе си обособяват последователността на ражданията. Въпреки това Църквата, призовавайки човеците да се завърнат отново към спазването на нормите на природния закон, така както са разгледани в постоянната й доктрина, учи, че всеки брачен акт (quilibet matrimonii usus) трябва да бъде отворен към предаването на живота (13).
Две неотделими страни – единение и прокреация
- Това учение, често разяснявано от Поучаващата власт, е основано върху неотделимата връзка, която е пожелана от Бога и не може да бъде прекъсвана от човека по негова собствена инициатива, между двете значения на съпружеския акт – единението и прокреацията. Действително, чрез своята интимна същност брачният акт, като съединява с най-интимна връзка съпруга и съпругата, им дава възможност да създадат нов живот според законите, вписани в самото същество на мъжа и жената. Чрез запазването на двата основни аспекта, единението и прокреацията, съпружеският акт съхранява в пълнота чувството на истинска взаимна любов и насоченост към най-високото призвание на човека: родителството. Вярваме, че днешните хора са способни да схванат колко подходяща за човешкия разум е тази доктрина.
Вярност към божия план
- Справедливо се отбелязва, че съпружеският акт, наложен на партньора без уважение към неговото или нейното състояние и законни желания, не е истински акт на любов и именно затова нарушава изискванията на правилния морален ред във взаимоотношенията между съпрузите. Следователно, ако човек размисли добре, ще признае също, че взаимният акт на любов, който излага на опасност отговорността за предаването на живота, вложен според специфичните закони в акта от Бога Творец, е в противоречие както с плана, заложен в брака, според чиято норма е установено бракосъчетанието, така и с волята на Автора на човешкия живот. Да използваш този Божи дар, разрушавайки дори частично неговото значение или неговата цел, означава да се противоречи както на природата едновременно на мъжа и жената, така и на тяхната интимна връзка и следователно е противопоставяне също и на Божия план и Неговата свята воля. От друга страна, да използваш дара на съпружеската любов, уважавайки законите на генеративния процес, означава да се признаеш не за арбитър на източниците на човешкия живот, а по-скоро за сътрудник на плана, създаден от Твореца. Всъщност както човек няма неограничено господство над своето тяло като цяло, така съвсем основателно няма такова господство също и над своите генеративни способности заради тяхната вътрешноприсъща насоченост към създаването на живот, чието начало е Бог. “Човешкият живот е свещен, казва папа Йоан XXIII, още от самото свое зараждане той ангажира творческата дейност на Бога” (14).
Непозволени начини за регулиране на раждаемостта
- Съобразно тези основни принципи за човешкото и християнското виждане за брака трябва още веднъж да заявим, че прякото прекъсване на веднъж започналия генеративен процес и преди всичко пряко пожеланият и извършен аборт, дори и поради терапевтични причини, са абсолютно изключени като допустими средства за регулиране на раждаемостта (15).
По подобен начин е изключена, както винаги е заявявала Поучаващата власт на Църквата, пряката стерилизация, било завинаги или временно, независимо дали на мъжа или на жената (16). Изключено е също така и всяко действие, което било преди съпружеския акт, било по време на него или при развитието на неговите естествени последици е насочено, независимо дали като цел или средство, да направи прокреацията невъзможна (17).
Никой не може, за да оправдае един направен съзнателно неплоден съпружески акт, да се позове на основателна причина като избора на по-малкото зло или на факта, че такъв акт би могъл да образува едно цяло с плодните актове, извършвани преди, или онези, които биха били извършвани по-късно, и по този начин да участва заедно с тях в едно и също морално добро. Истина е, че макар понякога да се допуска по-малкото зло с оглед да се избегне по-голямо зло или за да се постигне по-голямо добро (18), не е позволено, дори и заради най-сериозни причини, да се прави зло, така че доброто да произлезе от него (19), т.е. обектът на положителния акт на волята да бъде нещо, което е само по себе си неморално и поради това недостойно за човешката личност, дори и когато намерението е да се запази или да се подпомогне доброто на индивида, семейството или обществото. Следователно грешно е да се мисли, че съпружески акт, направен умишлено неплоден и по този начин сам по себе си неморален, би могъл да стане морално добър, ако се приобщи към един брачен живот, дал плодове.
Позволени терапевтични средства
- Църквата въобще никога не е определяла като неправилна употребата на терапевтични средства, наистина необходими за изцеряваното на заболявания на организма, дори и ако като резултат от тях произтича прекратяване на продължаването на рода, което би могло да се предвиди, но такова предвиждане, независимо от повода, не е пряко желано (20).
Правилността на прибягването към неплодните периоди
- На това учение на Църквата за съпружеския морал днес се прави възражение, както видяхме по-горе (параграф 3), че е прерогатив на човешкия интелект да господства над силите на ирационалната природа и да ги насочва към цел съобразно доброто на човека. И някой може да попита: в такъв случай не е ли разумно в някои сложни обстоятелства да се прибегне до употребата на изкуствения контрол на раждаемостта, ако по този начин се запази хармонията и спокойствието в семейството и по-добрите условия за възпитание на вече родените деца? На този въпрос е необходимо да се отговори ясно: Църквата е първата, която оценява и препоръчва намесата на интелекта във функциите, които толкова много доближават разумното творение до неговия Творец, но тя подчертава, че това трябва да бъде направено с уважение към реда, основан от Бога.
Затова, ако има сериозни причини, които произтичат от физическото или психологическото състояние на мъжа и жената или от външни обстоятелства, да се отложат раждания, Църквата учи, че тогава е правилно да се вземе предвид природният цикъл, присъщ на генеративните функции, и бракът да се консумира само в неплодните периоди, като по този начин да се регулира раждаемостта, без да се нарушават моралните принципи, които бяха обяснени по-рано (21).
Църквата е последователна, когато определя употребата на неплодните периоди за правилна, докато в същото време отрича като винаги неправилна употребата на средства, пряко насочени срещу плодовитостта, дори и когато такава употреба е подбудена от причини, които биха могли да изглеждат правдиви и сериозни. В действителност има съществена разлика между двата случая: в първия брачната двойка законно използва природната даденост; във втория двамата пречат на развитието на естествения процес. Вярно е, че и в единия, и в другия случай брачната двойка е във взаимно и категорично съгласие с положителния избор на волята да се избегнат деца заради приемливи причини, търсейки сигурност, че няма да произлезе поколение; но също е истина, че само в първия случай те са способни да се откажат от консумацията на брака през плодните периоди, когато поради справедливи причини прокреацията е нежелана, докато чрез консумацията на брака по време на неплодните периоди те изявяват своите чувства и запазват своята взаимна вярност. По този начин те дават доказателство за една истинска и цялостна честна любов.
Тежките последици от методите за изкуствено регулиране на раждаемостта
- Почтените хора могат още по-лесно да се съгласят със здравите основи, на които се базира учението на Църквата в тази област, ако обърнат внимание на последиците от методите за изкуствено регулиране на раждаемостта. Нека помислят преди всичко колко широко и лесно се отваря пътят към съпружеската изневяра и към общото деградиране на морала. Не трябва много опит, за да се види човешката слабост и да се разбере, че хората, особено младите, които са така уязвими в това отношение, имат нужда от подкрепа, за да бъдат верни на моралния закон, така че не трябва да им се предлагат лесни средства за избягване на неговото спазване. Има също и опасност мъжът, свиквайки с употребата на противозачатъчните средства, накрая да загуби уважението си към жената и да не се грижи вече за нейното физическо и психологическо равновесие, а да стигне до състояние да я третира просто като инструмент за егоистично забавление вместо като негова уважавана и обичана спътничка.
Трябва да се помисли също и за опасното оръжие, което би могло да се даде в ръцете на онези обществени власти, които не обръщат внимание на моралните изисквания. Кой би могъл да обвинява правителство, което прибягва към разрешаване на проблемите на общността до средства, признати за позволени на брачните двойки при разрешаване на семейните проблеми? Кой би спрял управляващи, които всеки път, когато намерят за необходимо, улесняват и дори налагат върху техните народи методите на контрацепция, които считат за по-ефикасни? По този начин хората, желаейки да избегнат лични, семейни или обществени затруднения при спазването на Божия закон, биха стигнали до положение да изложат най-личната и най-съкровената част от брачната интимност на произвола на намесата на обществените власти.
Следователно, ако мисията да се създава живот не е изправена пред присъждащата воля на човека, трябва неминуемо да се признаят непреодолимите ограничения върху възможността човекът да господарува над своето собствено тяло и неговите функции, ограничения, които никой, независимо дали е частна личност или е облечен във власт, не може да превиши законно. Такива ограничения не могат да бъдат определени по друг начин освен чрез дължимото уважение на интегритета на човешкия организъм и на неговите функции според принципите, изложени по-горе, а също и според правилното разбиране на “закона за целостта”, обяснен от нашия предшественик папа Пий XII (22).
Църквата, гарант на истинските човешки ценности
- Може да се предвиди, че това учение на Църквата вероятно няма да бъде прието лесно от всички: твърде много са онези гласове, които, разпространени чрез модерните средства за пропаганда, са насочени срещу гласа на Църквата. В интерес на истината Църквата не е изненадана, че е създадена по подобие на своя божествен основател като “знак на противоречие” (23) и заради това тя няма да спре да провъзглася със смирена настойчивост целия морален закон – както естествения, така и евангелския. Църквата не е била автор на тези закони и следователно не може да бъде техен съдник; тя е само техен пазител и тълкувател, без изобщо да има каквато и да е възможност да обявява за позволено онова, което не е, поради неговата вътрешна и неизменна противоположност на истинското добро за човека.
Защитавайки съпружеския морал в неговата цялост, Църквата знае, че спомага за изграждането на една истински хуманна цивилизация; тя ангажира човека да не отстъпва от своята собствена отговорност, осланяйки се на техническите средства. Именно с това тя защитава достойнството на мъжа и жената. Вярна едновременно и на учението си, и на примера на Спасителя, тя се изявява като сърдечен и безкористен приятел на хората, на които иска да помогне дори и по време на тяхното земно пребиваване “да участват като синове в живота на живия Бог, Баща на всички хора” (24).
- ПАСТОРАЛНИ НАПЪТСТВИЯ
Църквата – майка и учителка
- Нашите думи не биха били адекватен израз на вниманието и загрижеността на Църквата, Майка и Учителка на всички народи, ако ние, след като сме призовали хората към спазването и уважението на Божия закон по отношение на брака, не ги подкрепим по пътя на правилното регулиране на раждаемостта, още повече при трудните условия, които засягат семействата и народите. Всъщност Църквата не може да има различно поведение спрямо хората от това на Спасителя. Тя знае техните слабости, има състрадание към тълпата, приема грешниците; но тя не може да се откаже да проповядва закона, който в действителност е законът, присъщ на човешкия живот, възобновен до своята първоначална истина и ръководен от Божия Дух (25).
Възможността за спазване на Божия закон
- Учението на Църквата за регулиране на раждаемостта, което възвестява Божия закон, ще се стори на мнозина трудно и дори невъзможно за осъществяване. И наистина, както всички големи ползотворни неща, това изисква сериозни задължения и много усилия на личността, на семейството и на обществото. Нещо повече, не би могло да бъде осъществимо без помощта на Бога, Който подкрепя и засилва добрата воля на човека. За всеки, който размисли добре, не може да не бъде ясно, че такива усилия облагородяват човека и са благотворни за човешката общност.
Владеене на себе си
- Правилното практикуване на регулирането на раждаемостта изисква преди всичко съпругът и съпругата да притежават едно твърдо убеждение по отношение на истинските ценности на живота и семейството и да са склонни да спазват един съвършен самоконтрол. Да се доминира над инстинктите посредством разума и свободната воля, несъмнено изисква аскетични действия, така че чувствената изява на съпружеския живот да може да спазва определен ред и по-специално спазването на периодични въздържания. Тази дисциплинираност, която е характерна за чистотата на брачните двойки, не само не вреди на съпружеската любов, но й придава и по-висока хуманна стойност. Тя изисква постоянно усилие, благодарение на чието облагородяващо влияние съпругът и съпругата развиват в пълнота своите личности, обогатявайки се с духовни ценности. Такава дисциплина дарява семейния живот с плодовете на сърдечността и мира и със способността да се разрешават други проблеми; насочва вниманието към другия, помага и на двамата да избегнат егоизма, враг на истинската любов; задълбочава чувството им на отговорност при изпълнение на техните задължения. Чрез нея родителите придобиват възможността да имат по-задълбочено и по-резултатно влияние върху възпитанието на своето поколение; малките деца и младежите израстват с истинска преценка на човешките ценности и в сърдечно и хармонично развитие на своите духовни и телесни способности.
Създаване на атмосфера, благоприятна за целомъдрието
- И тук ние искаме да привлечем вниманието на възпитателите и на всички онези, които имат задължения и отговорности за общото добро на човешкото общество, върху необходимостта да се създаде атмосфера, благоприятна за възпитанието в целомъдрие, което значи в триумфа на здравословната свобода над разпуснатостта посредством уважението на моралния ред.
Всичко онова, което в модерните медии за социална комуникация води към чувствена възбуда и необуздани навици, както и всяка форма на порнография и безнравствени представления, трябва да предизвиква откритата и единодушна реакция на всички, които са загрижени за прогреса на цивилизацията и за защитата на върховното добро на човешкия дух. Напразно някой би търсил оправдание за такава поквара под претекста на артистични или научни изисквания (26) или би привеждал аргумента за свободата, позволена в тази област от обществените власти.
Призив към обществените власти
- На управляващите, които главно са отговорни за общото добро и които могат да направят толкова много за запазването на моралните норми, ние казваме: не позволявайте да деградира моралът на вашите народи; не разрешавайте в тази основна клетка – семейството, да бъдат извършвани чрез законни средства действия, противоречащи на природния и Божия закон. Съвсем друг е начинът, по който обществените власти могат и трябва да сътрудничат за разрешаването на демографския проблем, а именно по пътя на една благоразумна политика за семейството, на едно добро възпитаване на народите в уважение на моралния закон и свободата на гражданите.
Ние сме наясно за сериозните трудности, които изживяват по отношение на това обществените власти, особено в развиващите се страни. На тяхната основателна загриженост ние посветихме нашата енциклика “Populorum Progressio” (“Развитието на народите”). Но заедно с нашия предшественик папа Йоан XXIII ние повтаряме: нито едно разрешаване на тези трудности не е приемливо, ако се прибягва към методи и средства, недостойни за човека, и се основава единствено на напълно материалистичното схващане за човека и неговия живот. Истинското решение на този въпрос е само в икономическото развитие и социалния прогрес, които уважават и подпомагат истинските човешки ценности едновременно и на личността, и на цялото общество (27). Никой не може, без да бъде напълно несправедлив, да счита отговорно Божието провидение за онова, което всъщност е резултат от липсата на мъдрост в управлението, от недостатъчното чувство за социална справедливост, от егоистичната монополизация или поради осъдително безразличие, противостоящо на усилията и жертвите, необходими за осигуряването на по-голям жизнен стандарт на един народ и всички негови синове (28).
Нека всички отговорни власти щедро подновят своите усилия, както някои вече правят и заслужават за това похвала. И нека взаимната помощ между всички членове на голямото човешко семейство никога не престава да се развива: това е едно неограничено поле, което се отваря за действията на големите международни организации.
До хората на науката
- Сега искаме да изразим нашата подкрепа за хората на науката, които “могат да дадат значителен принос за благото на брака и семейството и за спокойствието на съвестта, ако обединявайки своите изследвания, се опитват да изяснят по-основно различните обстоятелства, които благоприятстват за едно морално регулиране на човешкото потомство” (29). Практически желателно е, така както пожела и папа Пий XII, медицината да успее да осигури достатъчно сигурна основа за регулирането на раждаемостта, изградена върху спазването на природната цикличност (30). По този начин научните работници, особено католиците, ще подпомогнат с факти доказването на твърдението, че както Църквата учи, “не може да има истинско противоречие между Божиите закони за предаването на човешкия живот и тези, които насърчават истинската съпружеска любов” (31).
До съпрузите християни
- А сега думите ни са адресирани по-определено към нашите собствени чеда, особено към онези, които Бог е призовал да Му служат в брака. Църквата, когато поучава за неотменните изисквания на Божия закон, провъзгласява вестта за спасението и чрез тайнствата отваря пътя на благодатта, която превръща човека в ново творение, способно да отговори с любов и истинска свобода на плана на своя Творец и Спасител и да разбере, че игото Му е благо (32).
Затова християнските съпрузи, послушни на нейния глас, трябва да си припомнят, че тяхното християнско призвание, започнало с Кръщението, се развива и подсилва чрез тайнството Брак. Чрез него съпрузите са “подсилени” и “почти осветени” за вярното изпълнение на задълженията си и за осъществяването до съвършенство на своето призвание и характерното за християните свидетелстване пред лицето на света (33). На тях Господ повери задачата да направят видими за хората светостта и сладостта на закона, който обединява взаимната любов на съпрузите със сътрудничеството им на любовта на Бога, Автора на човешкия живот.
Нямаме ни най-малко намерение да скриваме понякога сериозните трудности на съпрузите християни: и за семейните, както и за всички “тесни са вратата и стеснен е пътят, който води в живота” (34). Но надеждата за този живот трябва да осветлява техния път, така че с дръзновение да се стремят да живеят благоразумно, праведно и благочестиво сега (35), знаейки, че е преходен образът на този свят (36).
Нека тогава съпрузите посрещнат необходимите усилия, подкрепяни от вярата и надеждата, която не разочарова, “защото любовта Божия се изля в нашите сърца чрез дадения нам Дух Светий” (37). Нека просят Божията подкрепа чрез постоянни молитви и най-вече да я придобиват от източника на благодатта и любовта – Евхаристията. И ако грехът продължава да има власт над тях, нека не се обезкуражават, но да се обръщат за помощ със смирена упоритост към Божията милост, която се излива в тайнството Покаяние. По този начин те ще бъдат способни да постигнат пълнотата на съпружеския живот, описан от апостола: “Вие, мъжете, обичайте жените си, както и Христос обикна църквата… Тъй са длъжни мъжете да обичат жените си, както обичат телата си: който обича жена си, себе си обича. Защото никой никога не е намразил плътта си, а я храни и съгрява, както и Господ – църквата… Тази тайна е велика; но аз говоря за Христа и за църквата. Тъй и всеки един от вас така да обича жена си, както обича себе си, а жената да се бои от мъжа си. (38)”
Апостолат в семействата
- Един от най-ценните плодове, които съзряват от щедрото усилие за вярност на Божия закон, е желанието, което не рядко самите брачни двойки изпитват, да споделят своя опит с други. Така те се включват в широкия спектър на призванието на миряните към една нова и забележителна форма на апостолат “по подобие на”: самите съпрузи са тези, които стават апостоли и съветници на други съпрузи. Сред толкова много форми на апостолат това със сигурност е една от онези, които изглеждат най-навременни днес (39).
До лекарите и медицинския персонал
- Отдаваме най-висока почит на онези лекари и медицински работници, които в упражняването на своята професия над всеки човешки интерес зачитат върховните изисквания, произтичащи от тяхното призвание на християни. Нека постоянстват в усилието във всички случаи да насърчават решенията, които са в съзвучие с вярата и със здравия разсъдък, нека се стремят да пробудят такова убеждение и уважение и в своята среда. Нека също считат за свое професионално задължение задачата да овладеят всички знания, необходими в тази деликатна област, така че да са в състояние да дадат на онези брачни двойки, които се консултират с тях, мъдър съвет и здравословни напътствия, каквито съпрузите имат правото да очакват от тях.
До свещениците
- Обични синове свещеници, които по звание сте съветници и духовни ръководители на отделните личности и на семействата. Сега с доверие се обръщам към вас. Вашата първа задача, особено за онези, които преподават морална теология, е да обяснявате учението на Църквата за брака недвусмислено. Чрез вашето свещенство бъдете първите, които давате пример за лоялно вътрешно и външно уважение към Учението на Църквата. Това уважение, както добре знаете, задължава не само поради изтъкнатите причини, а повече поради просветлението от Свети Дух, с което по един по-особен начин са надарени пастирите в Църквата, за да могат да показват истината (40) . Знаете също, че от най-голяма важност за спокойствието на съвестта и за единството на християнския народ както в областта на морала, така и на догматиката, е всички да слушат Поучаващата власт на Църквата и да говорят на един и същ език. Ето защо от цялото си сърце се обръщаме към вас с прочувствената молба на великия апостол Павел: “Моля ви, братя, в името на Господа нашего Иисуса Христа, да говорите всички едно и също, и да няма помежду ви разцепления, а да бъдете съединени в един дух и в една мисъл.(41)”
- Да не омаловажиш по никакъв начин спасителното учение на Христос, представлява превъзходна форма на любов към ближния. И това трябва винаги да бъде съпроводено с търпение и доброта, каквито самият Господ ни даде като пример в отношението Си към хората. Идвайки не да съди света, а да го спаси (42), Той беше непримирим със злото, но милосърден към човеците.
Нека в своите трудности брачните двойки намират винаги в словата и сърцето на свещеника ехото от гласа и любовта на Спасителя.
И тогава, обични синове, проповядвайте с увереност напълно убедени, че Духът на Господа, Който подпомага Поучаващата власт в представянето на доктрината, осветлява вътрешно сърцата на вярващите и ги подкрепя да дадат съгласието си. Учете съпрузите на необходимия начин на молитва; подгответе ги да прибягват често и с вяра до тайнствата Евхаристия и Покаяние и никога да не бъдат обезкуражавани от слабостите си.
До епископите
- Обични и преподобни братя в епископата, с които ние интимно споделяме грижата за духовното добро на Божия народ, в края на тази енциклика нашите мисли с почитание и уважение са обърнати към вас. Към всички вас ние отправяме настойчива покана. Начело на вашите свещеници, сътрудници в светото служение, и на вашите вярващи работете ревностно и непрестанно за запазването на брака и за неговата светост, така че той да може винаги да бъде живян в своята цялостно човешка и християнска пълнота. Приемете тази мисия за една от вашите най-неотложни отговорности в сегашния момент.
Както знаете, това означава съгласуване на пасторалната активност във всички сфери на човешката дейност – икономическата, културната и социалната; защото всъщност само едновременното подобрение на тези различни сектори ще даде възможност животът на родителите и децата в техните семейства да бъде не само поносим, но по-лесен и по-радостен, ще направи съвместния живот в човешкото общество по-братски и по-мирен в строга вярност към Божия промисъл за света.
Последен призив
- Преподобни братя, обични чеда и вие, всички хора с добра воля, наистина огромна е работата, към която ви призоваваме, за възпитаване, развитие и любов на основата на църковното учение, чийто пазител и тълкувател е наследникът на Петър заедно със своите братя в епископата. Наистина огромна работа и за света, и за Църквата, както сме дълбоко убедени, защото човек не може да намери истинското щастие, за което жадува с цялото си същество, другаде освен в зачитането на законите, вписани от Бога в самата му природа, закони, които трябва да спазва с разум и любов. Над тази работа, над всички вас и по-особено над брачните двойки ние призоваваме изобилните благодати на Всесветия и Всемилосърден Бог и в залог на това ви даваме целия наш апостолически благослов.
Дадено в Рим, “Свети Петър”, на 25. юли, празника на Свети Яков апостол, в годината 1968, шеста от нашия понтификат.
(1) Прокреация – съучастие в творенето на Бога, на което Той е поставил начало чрез Адам и Ева; раждане, придобиване, продължение на творението, чадородие, плодовитост. Думата има латински произход – рrо-creo – раждам, добивам, създавам, (б.пр.)
(2) Вж. ПИЙ IX, енциклика Qui Pluribus, 9.XI.1846, в РII IX P.M. Acta, I, cmp.9-10;
CВ. ПИЙ X, енциклика Singulari Quadam, 24.IX.1912, в AASIV (1912), cтp.658; ПИЙ XI, енциклика Casti Connubii, 31.XII.1930, в AAS XXII (1930), cтp.579-581; ПИЙ XII, Обръщение Magnificate Dominum до Enuckonama в католическия свят, 2.XI.1954, в AAS XLVI (1954), cтp.671-672; ЙОАН XXIII, енциклика Mater et Magistra, 15.V.1961, в AAS LIII (1961), cтр.457.
(3) Вж. Mm.28:18-19.
(4) Вж. Mm.7:21.
(5) Вж. Catechismus Romanus Consilii Tridentini, част II, гл.VIII; ЛЪВ XIII, енциклика Arcanum, 19.II.1880; в Acta Leonis XIII, II (1881), стр.26-29; ПИЙ XI, енциклика Divini Illius Magistri, 31.XII.1929, в AAS XXII (1930), стр. 58-61; енциклика Casti Connubii, в AAS XXII (1930), cmp.545-546; ПИЙ XII, Обръщение дo Италианската медико-биологична организация “Св.Лука”, 12.XI.1944, в Разговори и радиопредавания VI, стр.191-192; до Италианската католическа организация на акушерките, 20.Х.1951, в AAS XLIII (1951), стр. 857- 859; до Седмия конгрес на Международната общност на хематолозите, 12.IX.1958, в AAS L (1958), стр.734-735; ЙОАН XXIII, енциклика Mater et Magistra, в AAS LIII (1961), стр. 446-447; Codex Iuris Canonici, канон 1067; Can. 1968, S 1, канон 1066 S 1-2; Втори ватикански събор, Пасторална конституция Gaudium et Spes, np.47-52.
(6) Вж. ПАВЕЛ VI, Обръщение към Светата колегия, 23.VI.1964, в AAS LVI (1964), стр.588; към Комисията за проучване на проблемите на населението, семейството и раждаемостта, 27.111.1965, в AASLVII (1965), стр.388; към Националния конгрес на Италианската общност на акушерите и гинеколозите, 29.Х.1966, в AAS LVIII (1966), стр.1168.
(7) Вж. 1 Йоан 4:8.
(8) Вж. Ефес. 3:15.
(9) Вж. Втори ватикански събор, Пасторална конституция Gaudium et Spes, np.50.
(10) Вж. СВЕТИ ТОМА АКВИНСКИ, Suma Theologica, I—II, въпрос 94, ч. 2.
(11) Вж. Пасторална конституция Gaudium et Spes, np. 50,51.
(12) Пак там, пр. 49.
(13) Вж. ПИЙ XI, енциклика Casti Connubii, в AAS XXII (1930), стр.560; ПИЙ XII, в AAS XLIII (1951), стр.846.
(14) ВЖ. ЙОАН XXIII, енциклика Mater et Magistra, в AAS LIII (1961), cmp.447.
(15) Вж. Catechismus Romanus Consilii Tridentini, част II, гл. VIII; ПИЙ XI, енциклика Casti Cannubii, в AAS ХXII (1930), cmp. 562-564; ПИЙ XII, Разговори и радиопредавания, VI (1944), стр. 191-192; AAS XLIII (1951), стр.842-843; стр.857- 859; Йоан XXIII, енциклика Расеm in Terris, 11.IV.1963, в AASLV (1963), стр.259-260; Gaudium et Spes, пр.51.
(16) Вж. ПИЙ XI, енциклика Casti Cоnnubii, в AAS XXII (1930), стр.565; Декрет на Sant’Uficio, 22.11.1940, в AASL (1958), стр.734-735.
(17) Вж. Catechismus Romanus Consilii Tridentini, част II, гл. VIII; ПИЙ XI, енциклика Casti Cannubii, в AAS XXII (1930), стр.559-561; ПИЙ II, AAS XLIII (1951), стр.843; AAS L (1958), стр.734-735; ЙОАН XXIII, енциклика Mater et Magistra, в AAS LIII (1961), cmp.447.
(18) Вж. ПИЙ XII, Обръщение към националния конгрес на Организацията на католиците юристи, 6.XII.1953, в AAS XLV (1953), стр.798-799.
(19) Вж. Римл. 3:8.
(20) Вж. ПИЙ XII, Обръщение към конгреса на Италианската асоциация на уролозите, 8.Х.1953, в AAS XLV (1953), 674- 675; AAS L (1958), стр.734-735.
(21) Вж. ПИЙ XII, AAS XLIII (1951), cmp. 846.
(22) Вж. AAS XLV (1953), cmp.674-675; AAS XLVIII (1956), cmp.461-462.
(23) Вж. Лк. 2:34.
(24) Вж. ПАВЕЛ VI, енциклика Populorum Progressio, 26.1I.1967, np. 21.
(25) Вж. Римл. 8.
(26) Вж. Втори ватикански събор, Декрет Inter Mirifica върху медиите за социална комуникация, пр. 6-7.
(27) Вж. енцикликата Mater et Magistra, в AAS LIII (1961), стр. 447.
(28) Вж. енцикликата Populorum Progressio, np. 48-55.
(29) Вж. Пасторална конституция Gaudium et Spes, np.52.
(30) Вж. AAS XLIII (1951), cmp. 859.
(31) Вж. Пасторална конституция Gaudium et Spes, np. 51.
(32) Вж. Mm.11:30.
(33) Вж. Пасторална конституция Gaudium et Spes, np. 48; Втори ватикански събор, Догматична конституция Lumen Gentium, np. 35.
(34) Mm.7:14; вж. Евр. 11:12.
(35) Вж. Тит. 2:12.
(36) Вж. 1 Кор. 7:31.
(37) Вж. Римл. 5:5.
(38) Ефес. 5:25, 28-29, 32-33.
(39) Вж. Догматична конституция Lumen Gentium, np.35 и 41; Пасторална конституция Gaudium et Spes, np.48-49; Втори ватикански събор, Декрет Apostolicam Actuositatem, np.11.
(40) Вж. Догматична конституция Lumen Gentium, np. 25.
(41) Вж. 1 Kop. l:10.
(42) Вж. Йоан 3:17.
___________________
© Католическа Апостолическа Екзархия
София, 1996 г.
Превод: Мария Георгиева
Редактор: Архимандрит Купен Михайлов
Консултанти: Епископ Христо Пройков, отец Благовест Вангелов
Коректор: Мая Бегова